Jak vybrat Yoyo

Na této stránce si ukážeme, jaké vybrat nejlépe yoyo a seznámíme se s nějakými základními pojmy. Jelikož dnes máme k dispozici opravdu širokou škálu yoyí, je výběr opravdu důležitý.

Důležité je si uvědomit, jakými zkušenostmi s yoyem již oplýváme. Pokud jste začátečníci, vybírejte rozhodně z kategorie yoyí pro začátečníky, konkrétně responzivních. To znamená, že se yoyo vrací na trhnutí. Většinou jsou tato yoya plastová a levnější. V těchto yoyích nejsou až takové rozdíly a tak se naučíte opravdu s každým. Výběr je tedy čistě na vás a vašem vkusu.

Pokud již oplýváte alespoň základními zkušenostmi, doporučujeme yoyo neresponzivní – nevracejí se na trhnutí, ale pouze pomocí triku zvaného bind. Tyto yoya jsou většinou kovová a jejich cena je již vyšší než u yoyí začátečnických.

Jelikož každý má rád vzhledem např. k velikosti rukou atd. jiná yoya, neplatí u tak širokého výběru yoyí to, že čím dražší, tím lepší. Každému sedí jiné yoyo a tak je důležité si ho předem vyzkoušet, zdá sedne zrovna vám. Jde především o vaše dovednosti než o to, jak drahé yoyo vlastníte. Yoya jsou různě široká, těžká a stavěná, proto je dobré dávat váhu kromě vzhledu i těmto specifikacím.

Základní styly yoyování:
styl 1A: Základní a nejpopulárnější styl. Máte jedno yoyo, které je připevněno na provázku, který je na druhém konci připevněn na prst. Vykonávají se tzv. stringové triky.
styl 2A: Tento style je také nazýván jako loopování. V každé ruce máte jedno yoyo a naučíte se tak skvěle koordinovat svoje pohyby. Tato yoya poznáte především podle úzkého tvaru.
styl 3A: V každé ruce máte jedno stringové yoyo. Ideální je používat dvě stejná yoya a lehce kratší provázky.
styl 4A: Tento styl se také nazývá offstring, kde yoyo není připevněno k provázku, ale lítá volně okolo. Pro tento styl jsou ideální plastová yoya větších rozměrů.
styl: 5A: Tento styl je také nazýván jako freehand. Provázek zde není obmotán kolem prstu, ale na jeho konci je připevněno protizávaží.

Základní pojmy:
Responzivní yoyo: Toto yoyo se vrací na pouhé trhnutí ruky. Je to jednoduché a je určené pro zvládnutí základních triků.
Neresponzivní yoyo: Neboli nevracecí na trhnutí ruky nereaguje a vrací se pouze přes speciální trik zvaný bind. Tyto yoya jsou používány zkušenějšími yoyery z toho důvodu, že jim umožňuje vykonávat složitější triky.
String: Provázek k yoyu. Provázky se často opotřebují a ztrácí své vlastnosti, proto je dobré je měnit.
Offstring: yoyo není připevněno k provázku , ale lítá volně okolo.
Loopování: V každé ruce máte jedno yoyo a naučíte se tak skvěle koordinovat svoje pohyby. Loopovací yoya poznáte především podle úzkého tvaru.
Freehand: Provázek zde není obmotán kolem prstu, ale na jeho konci je připevněno protizávaží.